Transport ponadgabarytowy, nazywany też ponadnormatywnym, obejmuje przede wszystkim przewóz tych ładunków, które posiadają zbyt duże rozmiary lub masę. Muszą być one specjalnie zabezpieczane i transportowane idealnie przystosowanymi do tego pojazdami (zarówno drogą lądową, jak i morską). Na rynku funkcjonuje wiele firm logistycznych świadczących profesjonalne usługi w tym zakresie. Oto jedna z bardziej znanych i cenionych: http://teul.pl/transport-ponadgabarytowy/.
Za ponadgabarytowe uznaje się ładunki o szerokości przekraczającej 2,5 m, długości większej niż 16,5 m, wysokości ponad 4 m oraz masie całkowitej wynoszącej co najmniej 42 tony. Do podstawowych tego typu towarów zaliczamy m.in. ciężki sprzęt przemysłowy i budowlany, zaawansowane maszyny rolnicze, samochody osobowe, elektrownie wiatrowe, różnego rodzaju specjalistyczne zbiorniki, wszelkie duże konstrukcje ze stali (np. magazyny i hale), linie produkcyjne, a także elementy infrastruktury w postaci mostów czy wież.
Ostatnio dużym powodzeniem cieszy się też transport skuterów (kupowanych często w dużej ilości przez właścicieli sklepów motoryzacyjnych). Do przewożenia wymienionych ładunków wykorzystuje się specjalne pojazdy wyposażone w naczepy, rampy najazdowe i uchwyty ułatwiające załadunek oraz rozładunek. Każda firma spedycyjna działająca w tej branży musi dbać zarówno o kwestie stricte techniczne, jak i całe zaplecze prawne. Organizacja transportu ponadgabarytowego przebiega w kilku etapach. Konieczne jest m.in.:
– ustalenie dokładnej trasy przewozu z uwzględnieniem rond, tuneli czy wąskich ulic
– określenie czasu przejazdu
– uzyskanie stosownych zezwoleń – są one wydawane w aż siedmiu kategoriach
– załatwienie ubezpieczeń