Sprowadzanie samochodów z zagranicy to działalność, która może przynosić duże zyski. Wielu Polaków nadal nie stać na nowe auta, dlatego chętnie kupują pojazdy na rynku wtórnym. W wielu miejscowościach znaleźć można komisy samochodowe, w których stoją sprowadzane z zagranicy samochody. Żeby import takich pojazdów był opłacalny, trzeba jednak wiedzieć, jak się za niego zabrać.
W pierwszej kolejności należy zdecydować, z jakich państw sprowadzać uszkodzone auta. Najlepiej zdecydować się na import z takich krajów jak Niemcy, Francja, Belgia, czy Holandia, których obywatele są na tyle bogaci, że nie decydują się na naprawę rozbitych aut, tylko od razu kupują nowe. Droga robocizna i części zamienne sprawiają, że w krajach tych często nie opłaca się naprawiać samochodów, dlatego są one wystawiane na sprzedaż. Ceny takich aut są na tyle niskie, że warto je kupić, przywieźć do Polski, wyremontować i sprzedać z zyskiem.
Niestety, w związku z tym, że handlarzy trudniących się tego rodzaju zajęciem przybywa, coraz trudniej znaleźć w państwach zachodnich ciekawe modele, na których można dobrze zarobić. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na handel autami uszkodzonymi z USA. W Stanach Zjednoczonych uszkodzone pojazdy są jeszcze tańsze niż w Europie i można je nabyć praktycznie za bezcen. Żeby jednak zarobić na imporcie aut z USA, trzeba dobrze skalkulować koszty sprowadzenia takiego pojazdu do kraju, ponieważ są one niemałe.
Jeśli chodzi o Europę Zachodnią, importowane są praktycznie wszystkie modele, zarówno te nowe, jak i starsze. Oczywiście więcej zarobić można na nowszych samochodach, których wartość jest większa. Najlepiej sprowadzać takie samochody, których koszty naprawy nie są zbyt duże. W przypadku USA sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj najbardziej opłacalny jest import pojazdów stosunkowo nowych, które mają niewielkie uszkodzenia. Dobrym pomysłem jest również sprowadzanie amerykańskich klasyków, które wymagają niewielkich napraw.
W związku z tym, że za oceanem jest dosyć dużo takich aut, nie przedstawiają one tam zbyt dużej wartości. Jednak po ich wprowadzeniu na rynek europejski i umiejętnej renowacji, ich wartość znacząco rośnie, dlatego można je sprzedać z dużym zyskiem. Żeby znaleźć ciekawe modele, warto regularnie odwiedzać aukcje samochodowe USA. W aukcjach tych często uczestniczą firmy ubezpieczeniowe, które wystawiają tam powypadkowe pojazdy.
Decydując się na import samochodów z Europy bądź Stanów Zjednoczonych, należy zwrócić uwagę na pojemność silnika. Akcyza na auta o pojemności do 2000 cm3 wynosi 3,1% wartości pojazdu, przy pojemności powyżej 2000 cm3 stawka podatku wynosi już 18,6%. Różnica jest duża i może decydować o tym, czy import okaże się opłacalny.