W naszym kraju właściciele domów jednorodzinnych są zmuszeni do ocieplania tych obiektów ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe w okresie jesiennym i zimowym. Jednym z głównych elementów konstrukcyjnych wymagających zastosowania izolacji jest dach, gdyż to przez niego ucieka zazwyczaj najwięcej ciepła. Optymalny materiał to w tym przypadku wełna mineralna, charakteryzująca się wysokim współczynnikiem lambda na poziomie 0,033 – 0,045 W/(mK). Ocieplanie dachu można też przeprowadzić z użyciem pianki PUR oraz polistyrenu ekstrudowanego.
Przy wyborze materiału na izolację dachu należy wziąć pod uwagę zwłaszcza wielkość całej konstrukcji i dostęp do poszczególnych jej elementów. Zdecydowanie najlepiej nadaje się wełna mineralna, ponieważ jest lekka i odznacza się ponadprzeciętnie wysokim współczynnikiem ciepła, co pozwala zastosować warstwę o grubości zaledwie kilkudziesięciu centymetrów. Zapewnia ona optymalny komfort termiczny.
Drugi polecany materiał to pianka poliuretanowa, nakładana techniką natryskową. Posiada ona niemal identyczne właściwości co wełna (wysoka szczelność, poziom wygłuszenia i odporność na ogień), ale jest wyraźnie droższa, w związku z czym wielu inwestorów rezygnuje z jej zakupu. Co istotne, ocieplenie pianką jest możliwe nawet tam, gdzie dach ma lekką konstrukcję i wiele załamań. Trzecim godnym uwagi produktem izolacyjnym jest polistyren ekstrudowany, występujący zazwyczaj w postaci twardych płyt, które odznaczają się dobrymi parametrami cieplnymi i nie chłoną wody. Nadaje się on do wykorzystania głównie jako ocieplenie nakrokwiowe, układane bezpośrednio pod pokryciem.