Wykorzystanie łożysk zarówno w przemyśle jak i w motoryzacji jest bardzo szerokie. Pojawiają się też w różnych urządzeniach, z których korzystamy na co dzień w domu bądź garażu. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się temu, w jakich miejscach są one najczęściej stosowane oraz dowiemy się nieco o ich roli.
Miejscem, gdzie liczba łożysk jest zdecydowanie największa, są silniki napędzające samochody oraz różne inne maszyny. Podobnie wygląda to w przypadku rozmaitych przekładni, zarówno takich jak pojazdowa skrzynia biegów, jak również rozwiązania stosowane gdzie indziej. Jeśli chodzi o jedno urządzenie, w którym możemy znaleźć ich wyjątkowo dużo, to na pewno można tutaj wskazać sprzęt nazywany motoreduktorem. Jest to połączenie silnik (najczęściej elektrycznego) oraz przekładni (zębatej lub ślimakowej) w jednej obudowie. Możemy je znaleźć w różnych miejscach, pracują choćby jako napęd pompy hydroforu.
Jak wspomnieliśmy na początku, łożyska w bardzo dużej mierze wykorzystywane są w motoryzacji. W samochodach osobowych odpowiadają za mnóstwo rzeczy, choćby za swobodne obracanie się kół. Jednocześnie muszą przenieść bardzo silne obciążenia wzdłużne i promieniowe, by utrzymać masę auta i zapewnić mu stabilny tor jazdy. Dlatego też tutaj najczęściej mamy do czynienia z takim elementem jak łożysko toczne, ponieważ tylko ono ma właściwości pozwalający sprostać tym trudnym wymaganiom. Piasty kół wyposażone są najczęściej w wariant wałeczkowy bądź skośny takiego łożyska.