Starając się o pozwolenie budowlane, musimy uzgodnić większość warunków technicznych dla nowo budowanego obiektu. W zależności od planu zagospodarowania terenu samorząd terytorialny wyznacza nam sposób odprowadzenia ścieków z nieruchomości.
Jeżeli nie ma zbiorczej sieci kanalizacyjnej inwestor może wnioskować o możliwość postawienia przy budynku ekologicznych zbiorników na szambo. W ten sposób wytworzone nieczystości zastanów zutylizowane w bezpieczny sposób zgodny z wymaganiami ekologii.
W tym wypadku specjalne szczepy bakterii rozłożą odprowadzony nieczystości i pozwolą na rozprowadzenie pozostałej w wyniku reakcji wody. Wymagania dotyczące takich instalacji podawane są przez producenta i muszą być uwzględnione przy projektowaniu układów kanalizacyjnych.
Jeżeli działka nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie problemów z uzyskaniem stosownych pozwoleń do montażu przydomowych oczyszczalni ścieków. W miejscu, gdzie będzie rozłożone pole filtracyjne, nie powinny znajdować się krzewy i drzewa.
Ważny jest grunt, jaki występuje w obrębie posesji. Powinny być to piaski ułatwiające przepuszczanie wody z sieci rozpraszającej. W ten sposób unikniemy gromadzenia się odpadów powstających przy utylizacji zanieczyszczeń. Wiele samorządów lokalnych wykonuje takie oczyszczalnie.
Często spotykane są oczyszczalnie przydomowe w łódzkim, co ułatwia ustalanie szczegółów dotyczących inwestycji i wykonywania takich przyłączy kanalizacyjnych.