Bezdech senny to dosyć poważne schorzenie, które często jest jednak lekceważone przez pacjentów. Wynika to z faktu, że jego główny i najbardziej wyrazisty objaw to chrapanie, uznawane powszechnie za dosyć naturalne. Skrajną, patologiczną wręcz formą jest tzw. oddech Cheyne-Stokesa, polegający na występowaniu bezdechów trwających nawet kilkanaście sekund, po których następuje zawsze szybki i głęboki oddech, ulegający stopniowemu spłyceniu. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze symptomy omawianej dolegliwości.
Bezdech senny objawia się przede wszystkim chrapaniem, które budzi duży niepokój u osób trzecich (np. małżonka albo dzieci). Jednostki cierpiące na tę dolegliwość śpią zazwyczaj niespokojnie i stale wiercą się w łóżku, nieustannie przekładając kołdrę i poduszkę. Nierzadko też gwałtownie wybudzają się i wciągają powietrze przez usta, czemu towarzyszy przyspieszony oddech i tętno. Tak przebiegający sen z pewnością nie może być uznany za regenerujący.
Inne powszechne objawy to m.in.: spore kłopoty z zaśnięciem (niekiedy trwa to nawet dwie godziny), wzmożona potliwość ciała, potrzeba częstego oddawania moczu nocną porą, poranny ból głowy, stałe uczucie dużego zmęczenia (niezależnie od długości snu), znacznie nasilona senność w trakcie dnia (zakłócająca normalne funkcjonowanie), nadmierna nerwowość, zaburzenia potencji u panów, a także suchość w ustach i problemy z pamięcią czy koncentracją. W walce z bezdechem skutecznie pomagają leki oraz profesjonalne urządzenia, np. firmy Resmart. Są to przede wszystkim specjalistyczne aparaty z nawilżaczem i maską (donosowe, nosowe i ustno-nosowe).