Obowiązkowym elementem wszelkich ważnych uroczystości w szkole jest apel. Gromadzą się na nim uczniowie oraz cała kadra pedagogiczna, odbywają się też przedstawienia, wystąpienia i przemowy. Uczniowie muszą być ubrani stosownie do okazji, najczęściej wymagany jest więc tzw. strój galowy. Co on dokładnie oznacza i z jakich elementów się składa?
Najlepszym przykładem uroczystych apeli są rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego oraz obchody świąt o charakterze państwowym. W przypadku dziewczynek, wiąże się to z koniecznością skompletowania eleganckiego zestawu składającego się z: białej koszuli (opcjonalnie koszulki na krótki rękaw w ciepłe miesiące), spódniczki do kolan w ciemnym kolorze (granatowym lub czarnym), rajstop (białych lub cielistych) i wizytowych bucików (idealne będą balerinki). W chłodniejsze dni sprawdzi się tu też marynarka dla dziewczynki, najlepiej w kolorze dopasowanym do spódniczki. Ważne, żeby strój był stonowany i elegancki.
Elementem, który budzi kontrowersji w stroju galowym dla chłopców są spodnie. Czy jeansy są dopuszczalne? Niestety, są to spodnie o codziennym charakterze, więc raczej nie będą najlepszym pomysłem. Lepsze będą granatowe lub czarne spodnie z materiału. Do tego należy dopasować koszulę – tak jak u dziewczynek w białym kolorze. Krawat czy muszka nie są wymagane przy takiej okazji, ważne są za to buty. Powinny to być bowiem półbuty w ciemnym kolorze, trampki lub jakiekolwiek inne obuwie sportowe absolutnie nie wchodzą w grę. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci dobierania odzieży do okoliczności, dzięki temu będą czuły się pewnie w każdej sytuacji.