Wiele osób marzy o tym, żeby zostać terapeutą psychologiem, ale nie do końca wie, jak się za to zabrać. Czy wystarczy skończyć studia psychologiczne? A może jest na to jakiś inny sposób?
Informacje o tym, jakie kwalifikacje są niezbędne do zostania terapeutą są określane w Polsce przez wymogi Ministerstwa Zdrowia. Dokładnie zaznacza to Ustawa o Zawodzie Psychoterapeuty, która powstała na bazie ustaleń środowiska zawodowego psychoterapeutów. Jak zostać terapeutą? Aby móc zajmować się psychoterapią, należy ukończyć medyczne lub humanistyczne studia magisterskie, a następnie skończyć 4-letnie szkolenie z psychoterapii. Nie obojętne – musi być ono akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Jak wynika z założeń Ustawy o Zawodzie Psychoterapeuty, żeby wykonywać taki zawód, nie trzeba wcale być magistrem psychologii. Oczywiście psychoterapeuta musi mieć ukończone studia, ale nie muszą to być studia na wydziale psychologii. Oczywiście studiowanie psychologii może pomóc w zrozumieniu różnych zjawisk, ponadto pomoże wybrać nurt, w którym chce się pracować – co znów przełoży się na wybór szkolenia, ale nie jest to konieczne. Nie trzeba czekać do końca szkolenia z rozpoczęciem pracy, można zacząć praktykę jeszcze w trakcie nauki. Po pięciu latach pracy można rozpocząć staranie o certyfikację.
Praca psychoterapeuty nie należy do najłatwiejszych. Aby móc pomóc swoim klientom lub pacjentom trzeba mieć naprawdę sporą wiedzę – właśnie dlatego ta ścieżka edukacji jest taka długa.