Waga to główne urządzenie przeznaczone do wyznaczania ciężaru różnorodnych przedmiotów oraz substancji. W placówkach handlowych i usługowych muszą być koniecznie wykorzystywane modele posiadające legalizację. Jest to nic innego jak potwierdzenie (zazwyczaj w formie specjalnej naklejki), że sprzęt spełnia niezbędne wymagania w zakresie precyzji ważenia. Z ofertą profesjonalnej legalizacji wszelkiego rodzaju wag elektronicznych można zapoznać się na https://elektrowag.pl/.
Zobligowane do stosowania wag z legalizacją są przede wszystkim sklepy sprzedające klientom rozmaite towary (spożywcze, chemiczne, budowlane, jubilerskie itp.), podmioty zajmujące się naliczaniem opłat targowych i podatków, placówki medyczne (w tym przypadku sprzęt jest bowiem używany do monitorowania i diagnozowania pacjentów), apteki, laboratoria badawcze i rozwojowe, warsztaty samochodowe, zakłady produkcyjne oraz firmy wyspecjalizowane w paczkowaniu przesyłek. Brak legalizacji oznacza tutaj najczęściej ryzyko otrzymania kary finansowej od 50 do nawet 500 zł. Jej ostateczna wysokość jest zależna w ogromnej mierze od okresu, jaki upłynął od poprzedniej legalizacji, a także rodzaju urządzenia i indywidualnej decyzji urzędnika.
Jeśli natomiast chodzi o wagi bez legalizacji, to mogą być one z powodzeniem wykorzystywane zwłaszcza w warunkach domowych – np. do pomiaru masy składników na ciasto czy ciężaru ciała. Ponadto takiej weryfikacji nie podlegają sprzęty używane w procesach technologicznych, do wewnętrznego kontrolowania towarów i w zakresie zapewniania pożądanej jakości.