Konstrukcje ze stali są powszechnie wykorzystywane w budownictwie oraz przemyśle. Ich popularność wynika przede wszystkim z prostej w montażu budowy oraz dużej wytrzymałości. Mimo że stal jest materiałem bardzo trwałym, nie należy zapominać o tym, że pod wpływem niekorzystnych czynników (np. atmosferycznych) może utracić swoje właściwości, co z kolei często daje efekt w postaci osłabienia całej konstrukcji. Istotne jest zatem okresowe przeprowadzanie badań stanu technicznego tego typu obiektów.
Na stan konstrukcji stalowych największy wpływ ma rodzaj zastosowanego materiału. Do uszkodzenia obiektu mogą prowadzić wszelkie nieciągłości w jego strukturze, dlatego ważne jest przeprowadzanie co jakiś czas kontrolnych badań, mających na celu określenie stanu takich elementów, jak choćby kształtowniki.
W tym celu wykorzystuje się tzw. badania nieniszczące, które obejmują kilka kluczowych metod. Można do nich zaliczyć:
– wzrokową (czyli tak zwane badania wizualne)
– prądów wirowych
– magnetyczno-proszkową
– ultradźwiękową
– radiograficzną
– penetracyjną (znana jako badanie pt)
Należy podkreślić, że zawsze jako pierwsze wykonuje się badania wizualne, ponieważ pozwalają one określić na pierwszy rzut oka, czy w materiale konstrukcji występują jakiekolwiek nieciągłości. Dopiero później można przejść do bardziej precyzyjnych metod weryfikacji stanu obiektu. Wybór pozostaje kwestią indywidualną i jest zazwyczaj podyktowany rodzajem zaobserwowanych uszkodzeń i przeznaczeniem danego materiału