Pandemia koronawirusa opanowała już niemal cały świat. Każdego dnia wychodząc z domu staramy się dbać o swoje bezpieczeństwo, przestrzegając obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych. Niestety żadne zabezpieczenie nie daje nam 100% ochrony przed zarażeniem. W przypadku tej odmiany koronawirusa, najważniejsza jest szybka i skuteczna diagnostyka COVID-19.
Jeżeli mieliśmy kontakt z osobą zarażoną, bądź poczujemy się źle, monitorujmy na bieżącą swój stan zdrowia. Wirus inkubuje się nawet do dwóch tygodni, w tym czasie zwracajmy szczególną uwagę czy nie występują u nas objawy takie jak:
– wysoka gorączka
– ostry kaszel
– duszności i trudności z oddychaniem
– ból lub ucisk w klatce piersiowej
– zmęczenie
– ból mięśni
– uporczywy ból głowy
– utrata węchu i smaku
Symptomy te mogą oznaczać, że ulegliśmy zakażeniu koronawirusem. W takim przypadku zachowajmy spokój i bezzwłocznie skontaktujmy się z najbliższym inspektoratem sanitarnym. Po telefonicznej konsultacji, pracownicy skierują nas do punktu poboru wymazów, w którym wykwalifikowani pracownicy opierając się na szybkich testach na COVID-19, w krótkim czasie zdiagnozują czy jesteśmy chorzy. Po uzyskaniu wyników, musimy dostosować się do przekazanych przez pracowników służby zdrowia wytycznych. Jeżeli wynik naszego testu okaże się pozytywny, pamiętajmy aby poinformować wszystkich, z którymi mieliśmy kontakt, aby również zgłosili się do sanepidu bądź sami udali się samochodem do punktu drive-thru, w którym pobrany zostanie wymaz.