Popularnym trendem w metalurgii jest tworzenie stopów oraz pokrywanie metali mniej szlachetnych (na przykład stali) metalami bardziej szlachetnymi (na przykład miedzią, czy też niklem). Pozwala to na tworzenie materiałów o ściśle określonych właściwościach i podwyższonej odporności na rdzewienie. Zatem, jakie metody tworzenia powłok metalowych są w metalurgii stosowane najczęściej? Jakie metale są najchętniej wykorzystywane do tworzenia powłok ochronnych?
Stal jest materiałem wymagającym zabezpieczenia antykorozyjnego. Rolę ochronną może pełnić lakier lub też warstwa innego metalu, który w mniejszym stopniu jest podatny na proces rdzewienia. Tak więc najczęściej wykorzystuje się powłoki niklowe (niklowanie stali), czy też nakładane poprzez miedziowanie stali powłoki miedziowe. Co warte jednak zaznaczenia, te ostatnie, ze względu na swoją plastyczność, są raczej elementem wielowarstwowych zabezpieczeń antykorozyjnych.
Oczywiście, powłoki nie są nakładane wyłącznie w celach ochronnych. W wielu przypadkach metal szlachetniejszy (na przykład miedź) ma pełnić funkcję czysto dekoracyjną lub też technologiczną (miedź bardzo dobrze przewodzi prąd elektryczny). W tym celu wykorzystuje się różne, często galwaniczne, techniki nakładania powłok. Przykładem takiej często wykorzystywanej w dekoratorstwie metody nakładania powłok miedzianych na elementy stalowe jest kataforeza. Więcej o niej można przeczytać między innymi na stronie internetowej https://www.tegal.pl/technologie/kataforeza/.