Zadaniem okularów korekcyjnych jest korygowanie wad wzroku. Występują one, gdy, z jakiegoś powodu, promień światła nie dociera lub załamuje się w złym miejscu. Mamy wtedy do czynienia z takimi zaburzeniami jak na przykład astygmatyzm, dalekowzroczność oraz krótkowzroczność. Za pomocą właściwie dobranych soczewek, przechodzące przez nie światło zostaje skupione na siatkówce oka. Dzięki temu uzyskujemy prawidłowe widzenie, nawet jeżeli nasze oczy nie funkcjonują poprawnie. O ile jakość widzenia zależy od soczewek, to komfort noszenia okularów jest ściśle powiązany z rodzajem ich oprawy. Te różnią się między sobą materiałem, z którego zostały wykonane oraz swoją konstrukcją. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, należy zwrócić uwagę właśnie na te dwa elementy. Szukając wysokiej jakości okularów korekcyjnych, warto odwiedzić stronę https://www.opticdesign.pl/16-okulary-korekcyjne.
To właśnie soczewki są najistotniejszym elementem każdych okularów korekcyjnych. To one decydują, przy jakiej wadzie wzroku sprawdzi się dany model. Przykładowo, tradycyjne soczewki jednoogniskowe umożliwiają ostro wiedzenie zarówno w punkcie dali, jak i bliży wzrokowej. Za ich pomocą możemy skutecznie korygować między innymi dalekowzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Tego typu okulary można swobodnie nosić na co dzień lub zakładać, gdy zaistnieje taka potrzeba. Jednakże jeśli wada wzroku jest wysoka, to na obrzeżach takich soczewek będzie dochodziło do zakrzywienia obrazu. Znacząco obniża to komfort noszenia okularów.
Możemy temu zaradzić, jeżeli zdecydujemy się na indywidualny model soczewki jednoogniskowej. Już na etapie projektowania uwzględniane są parametry okularów oraz wymiary twarzy klienta. Produkowane są z wysokiej jakości materiałów i z łatwością przynoszą ulgę zmęczonym oczom. Ten rodzaj soczewek najlepiej sprawdzi się właśnie w przypadku poważnej wady wzroku. Z kolei modele jednoogniskowe relaksacyjne są przeznaczone przede wszystkim do noszenia podczas czytania lub pracy przy komputerze. Za ich pomocą będziemy równie dobrze widzieć z bliska i z dali. Są idealne do noszenia przez cały dzień.
Jeżeli z jakiegoś powodu zwykłe okulary do czytania nie spełniają naszych wymagań, warto rozważyć używanie tak zwanych soczewek biurowych. Zaprojektowane zostały do funkcjonowania na różnych odległościach w bliży wzrokowej. Co więcej, zostały dostosowane do miejsca i warunków pracy. Osoby, którym zależy na ostrym widzeniu na każdej odległości, powinny zainteresować się soczewkami progresywnymi. Określane są również mianem wieloogniskowych, gdyż za pomocą jednego szkła korygowane są różne wady wzroku. Minimalne nieostrości na brzegach tych soczewek pozostają mało zauważalne. Możemy je wyeliminować w prosty sposób — wystarczy poruszyć naszą głową w bok. Zawdzięczamy to nowoczesnym technologiom używanym podczas produkcji tego typu soczewek. Stanowią najwygodniejszy sposób na korygowanie presbiopii, czyli starczowzroczności.
Najczęściej napotkamy modele z pełnymi oprawkami, które w całości okalają soczewki okularowe. Z tego powodu są najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z uwagi na swój klasyczny charakter, nadal cieszą się dużą popularnością. Szczególnie osoby z delikatnymi rysami twarzy często decydują się na zakup takich okularów. Dostępne są w kształtach prostokątnych, kwadratowych, owalnych oraz okrągłych. Z łatwością znajdziemy podobający się nam model. Mogą być wykonane z różnych metali lub plastiku. Istnieją również specjalne produkty dla alergików, których oprawa została wykonana z tytanu bez zawartości niklu. Cechują się również ogromną wytrzymałością mechaniczną. Innym rozwiązaniem są okulary z oprawką typu żyłka. Ich górna część została wykonana z plastiku lub metalu, a sama soczewka korygująca jest podtrzymywana za pomocą specjalnej żyłki.
Są nie tylko wytrzymałe, ale także łatwe do naprawy. W porównaniu do oprawek pełnych są znacznie mniej widoczne. Idealnie nadają się dla osób, które nie chcą przyciągać uwagi do swoich okularów. Mimo to są wyjątkowo eleganckim dodatkiem do każdego stroju. Najlżejsze będą okulary z oprawkami typu patentki, w których soczewki są mocowane z użyciem przytwierdzanych śrubek. Na tle pozostałych modeli wyróżniają się swoim bezramkowym charakterem. Z uwagi na nietypowy sposób montażu, należy do nich dobrać soczewki z mocnego tworzywa. Z uwagi na swoją oryginalną konstrukcję wymagają szczególnej troski.