Jednym ze sposobów na szybkie pozbycie się samochodu jest jego sprzedaż do skupu. Aby dokonać transakcji szybko i sprawnie warto wiedzieć, jakie dokumenty są wymagane przy sprzedaży.
Rynek samochodów używanych w Polsce jest mocno nasycony, dlatego znalezienie kupca na samochód nie zawsze jest łatwe. Sposobów, by to zrobić jest wiele. Można ogłaszać się w lokalnej prasie, Internecie lub w mediach społecznościowych. Jednym z najprostszych rozwiązań jest oddanie auta do skupu samochodowego. Po ustaleniu ceny skupu pozostaje sfinalizowanie transakcji. Aby proces ten przebiegł szybko i sprawnie, sprzedający musi pamiętać o skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Do sporządzenia umowy sprzedaży-kupna niezbędny będzie przede wszystkim dokument tożsamości właściciela, a także dowód rejestracyjny pojazdu. Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym znajduje się współwłaściciel, powinien być on obecny przy dokonywaniu transakcji i złożyć swój podpis na umowie. W przypadku, gdy współwłaściciel jest nieobecny, musi pisemnie upoważnić do sprzedaży właściciela samochodu. W tym celu konieczne jest sporządzenie pełnomocnictwa.
Poza dowodem rejestracyjnym należy mieć przy sobie również kartę pojazdu. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych sprzedający ma obowiązek przekazania nabywcy ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Sprzedając w skupie samochodowym pojazd, który jest w dobrym stanie, warto dołączyć również dokumenty potwierdzające dokonywane naprawy. Posiadanie faktur lub książki serwisowej jest najprostszym sposobem na wynegocjowanie wyższej ceny skupu. Tego rodzaju dokumenty nie będą potrzebne, jeżeli auto kończy swój żywot i będzie oddawane do szrotu. W tym wypadku cena odkupu będzie uzależniona od tego, jaką rynkową wartość posiadają poszczególne podzespoły znajdujące się w aucie. Oddając auto do szrotu, należy domagać się sporządzenia umowy sprzedaży-kupna. Tylko na jej podstawie można wyrejestrować pojazd i przenieść obowiązek jego ubezpieczania na nabywcę.