Biustonosz to integralna część garderoby każdej kobiety. Dzięki niemu piersi można ładnie wyeksponować, podkreślić, powiększyć, a przede wszystkim zadbać o nie. Warto wiedzieć, że rozmiar to nie wszystko, ponieważ krój decyduje o tym, czy kobieta czuje się w nim komfortowo. Typ biustonosza, a więc jego kształt, należy wybierać w zależności od kondycji piersi oraz ich kształtu, a także stylizacji oraz indywidualnych preferencji. Dobrze dobrany pozwala osiągnąć pożądany efekt i podkreślić kobiecość. Oto lista najpopularniejszych rodzajów staników.
Jak łatwo się domyślić pełne biustonosze są całkowicie zabudowane, dzięki czemu odsłaniają piersi. Świetnie sprawdzają się do codziennego użytkowania, ale gorzej w przypadku rozbudowanych dekoltów. Wtedy lepiej postawić na stanik do dekoltów ze szpicem, które mają obniżony mostek (element łączący obie miseczki), przez co jest niewidoczny przy głębokim wycięciu w kształcie „V”. Dodatkowo wytwarzają pożądany kształt między piersiami, dlatego doskonale eksponują biust w wieczorowych stylizacjach.
U niektórych pań mogą jednak spowodować spłaszczanie biustu, dlatego, jak w każdym przypadku, należy wcześniej produkt przymierzyć. W ten sposób dopasujemy do siebie najlepszy rodzaj i unikniemy rozczarowania. Warto jednak poruszyć kwestię biustonosza z silikonowym tyłem, który w wersji pełnej sprawdzi się do stylizacji z odsłoniętymi plecami.
Balkonetka to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych rodzajów biustonosza. Choć modele poszczególnych producentów mogą się nieznacznie różnić, to wszystkie łączy podstawowa cecha. Tego rodzaju stanik jest średniozabudowany. Balkonetki sprawdzają się w przypadku szerszych, ale nie głębokich dekoltów, dlatego również lepiej się wyglądają w codziennych aniżeli wieczorowych stylizacjach.
Choć piersi są nieco bardziej odsłonięte w górnej części, to jednak nie tak mocno jak to ma miejsce w przypadku modeli niskozabudowanych. Ten rodzaj świetnie eksponuje biust, odsłaniając ich górną partię. Zazwyczaj ta płaszczyzna krawędzi zbliżona jest do poziomej linii, a mostek może być trochę obniżony, dzięki czemu doskonale prezentuje się w zestawieniu z głębokimi dekoltami. Staniki niskozabudowane są miękkie i usztywniane, pasują do tzw. dekoltów karo, czyli szerokich i głębokich, które nie współgrają z kolei z balkonetkami. Niektóre panie wybierają ten model do zabudowanych ubrań, ponieważ lubią to w jaki sposób biustonosz uwydatnia kształt piersi. Miseczki zwykle są szyte z kilku elementów, które łączą pionowe szwy. Kobiety doceniają ten model za kobiecy krój.
Bardotka funkcjonuje w powszechnej świadomości jako „bezramiączkowiec”, ponieważ istnieje w nich możliwość odpięcia ramiączek. Biustonosz wciąż zachowuje swoją funkcję i doskonale utrzymuje się na ciele. W niektórych produktach dołączone są silikonowe paski, wszyte w obwodzie stanika, dzięki czemu przyczepność jest jeszcze lepsza. Bardotka to przede wszystkim stanik, który posiada poziomą linię górnej krawędzi, może również posiadać obniżony mostek, który pozwala na noszenie nie tylko ubrań odsłaniających ramiona, ale również takich z głębokim dekoltem. Biustonosz tego typu sprawdza się w zestawieniu z sukniami wieczorowymi lub ślubnymi, które pozbawione są ramiączek lub te są bardzo cienkie.
Z kolei fason przedłużony może przyjmować dowolny kształt misek- balkonetki czy niskozabudowanej. To, co go wyróżnia spośród innych to znajdujący się niżej w standardowym biustonoszu pas. Szczególnym upodobaniem darzą go miłośniczki stylu retro, ponieważ doskonale wpisuje się w stylistykę tamtego czasu. W niektórych modelach uzupełniony jest usztywnieniami pionowymi po bokach lub pod miseczkami, by uniknąć marszczenia materiału. Krój biustonosza pozwala eksponować nie tylko biust, ale również plecy, ponieważ perfekcyjnie zbiera ciało. Warto jeszcze poruszyć kwestię staników samonośnych oraz materiału, z którego biustonosze są wykonane: tiul, koronka czy bawełna.