Sprężyny to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych, który ma znaczący udział w zapewnianiu bezpieczeństwa i wydajności urządzeń. Proces powstawania sprężyn składa się z kilku etapów. Na każdym z nich nadrzędne znaczenie mają nowoczesne maszyny produkcyjne. Sprężyna wytwarzana jest z prostego drutu metalowego. Przed rozpoczęciem działań właściwych umieszczany jest on w maszynie, w której poddawany jest zwijaniu. W ten sposób produkt uzyskuje swój wstępny kształt. Następnie trafia do pieca, w którym panuje wysoka temperatura. Dzięki temu uzyskuje swoje podstawowe właściwości mechaniczne, w tym przede wszystkim trwałość. Proces ten określany jest odpuszczaniem.
Po odpuszczaniu przychodzi pora na kulowanie. Na tym etapie na metal kierowana jest fala małych kulek, które uderzając w nią, zwiększają odporność na uszkodzenia. Kolejno wykonuje się jej uginanie, by w czasie użytkowania metal nie „osiadał”. Ostatni etapem procesu produkcyjnego jest malowanie sprężyny. W ten sposób powierzchnia metalu jest bardziej odporna na korozję.
Malowanie jest elementem wieńczącym produkcję. Na koniec przeprowadzana jest jeszcze kontrola. To niezwykle ważny etap, który pozwala sprawdzić możliwości obciążenia wytworzonych sprężyn. W ten sposób można je również dostosować do potrzeb klientów. Więcej o procesie produkcji, ich zastosowaniu czy materiałów, z których powstają, można dowiedzieć się na stronie internetowej: https://hydrotop.net/z-czego-wykonane-sa-sprezyny/.