Echo serca (inaczej echokardiografia) to popularne badanie specjalistyczne. pozwalające dokładnie ocenić struktury anatomiczne mięśnia sercowego. Jest ono całkowicie nieinwazyjne oraz bezbolesne, a wykonuje się je z użyciem nowoczesnego aparatu emitującego fale ultradźwiękowe. Wyróżniamy kilka istotnych rodzajów echa – przede wszystkim przezprzełykowe, przezklatkowe, a także dopplerowskie. Omawiane badanie można wykonać m.in. klinice działającej w Poznaniu: http://klinikapoznan.pl/.
Echokardiografia zaliczana jest do badań diagnostyki obrazowej. Podczas standardowego zabiegu wykorzystywane są zawsze fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 1 do nawet 10 MHz, które odbijają się od weryfikowanych struktur, co umożliwia bezproblemowe odczytanie obrazu na specjalnym monitorze. Ostateczny wynik jest drukowany, ewentualnie zapisywany w postaci pliku wideo. Wskazaniem do wykonania echa serca są wszelkie zaburzenia w obrębie pracy tego narządu, takie jak choćby choroba niedokrwienna, zapalenie wsierdzia, kardiomiopatia, zakrzepy, przebyte zawały, ponadprzeciętne nadciśnienie tętnicze czy zaawansowana choroba aorty.
Do lekarza powinny się koniecznie wybrać osoby po udarze mózgu, a także podejrzewające u siebie guz serca, mające problem z wszczepioną zastawką kontrolującą przepływ krwi lub cierpiące z powodu częstych omdleń. Dodajmy, że echokardiografia to w pełni bezpieczna metoda również w przypadku konieczności zbadania serca płodu, gdy u kobiety zostanie rozpoznana tzw. cukrzyca ciążowa.