Samochód, który pozostawiany jest na zewnątrz musi być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Jest bowiem narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy niskie temperatury. Mogą one powodować problemy z różnymi jego układami, a także z karoserią czy zapłonem. Warto więc zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie, które uchroni przed koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw.
Karoserię samochodu warto zabezpieczyć stosując na nią specjalny wosk, który ograniczy ryzyko powstania zarysowań. Specjaliści radzą posmarować gumowe uszczelki oraz listwy drzwi bocznych specjalnym preparatem z silikonem, który skutecznie zapobiegnie ich zamarzaniu. Podwozie powinno być zabezpieczone przed powstaniem korozji. Te zabiegi można samemu przeprowadzić w domu, ale lepszym rozwiązaniem jest oddanie samochodu do warsztatu. Zostanie tam ono dokładnie wyczyszczone ze starej powłoki bitumicznej i zanieczyszczeń, takich jak piasek czy kurz.
Pierwsze ogniska zostaną usunięte lub zaimpregnowane, co zapobiegnie dalszemu rozwojowi. Powstają one na skutek działania wilgoci wchodzącej w reakcję ze środkami chemicznymi, którymi zimą pokrywane są jezdnie. W razie wystąpienia intensywnych opadów deszczu lub śniegu dobrym pomysłem jest nakrycie samochodu folią lub plandeką, która ograniczy ryzyko dostania się wody. Tak zabezpieczony samochód będzie mógł bez większego ryzyka przebywać na zewnątrz.