Rejestracja obrazu to technologia z długą i dynamiczną historią. Od prototypu kamery opatentowanego przez Louisa La Prince’a pod koniec XIX w. po dzisiejszy, zaawansowany sprzęt używany na planie filmowym. Bez względu na to, czy profesjonalnie zajmujemy się kręceniem filmów, czy też instalujemy w swoim domu monitoring, zależy nam na wysokiej jakości materiale. Istnieje wiele sposobów, aby ją zapewnić, a niektóre z nich zostały przedstawione poniżej.
Kwestie podstawowe, takie jak odpowiednia kamera czy statywy zostaną w tym artykule pominięte. Każdy doświadczony operator sprzętu rejestrującego obraz doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest odpowiednia baza. Przejdźmy więc do tematów nieco mniej oczywistych, a nierzadko znacznie utrudniających pracę.
Pamięć na dysku – wydawałoby się sprawa banalna i prozaiczna. Każdy nośnik, czy to HDD czy SSD charakteryzuje się dość ograniczonym miejscem i szybkością działania. Często to właśnie one stanowią problem w zapisywaniu materiałów o dużej rozdzielczości. Aby uniknąć przymusu rezygnowania z jakości nagrania przez ograniczoną wydajność, warto zaopatrzyć się w macierze dyskowe w sklepie, na przykład internetowym.
To urządzenie pozwoli na skomponowanie dysków fizycznych w tak zwany RAID. Dzięki temu współpracują one ze sobą, a przez system rozpoznawane są jako jedna partycja. Duża szybkość przepływu danych i kilku- lub kilkunastokrotnie zwiększona ilość dostępnego miejsca z pewnością przyda się podczas rejestrowania obrazu video w wysokiej rozdzielczości. Tym sposobem unikniemy przeładowania pamięci i umożliwmy nagrywanie całych gigabajtów materiału bez przerwy.
Mając odpowiedni sprzęt do nagrywania, wystarczającą szybkość przepływu danych oraz fach w ręku nie ma mowy o żadnych uchybieniach ze strony jakości obrazu. Wszystko zostało dopracowane, więc pozostaje nam tylko cieszyć się procesem tworzenia porządnego kontentu. Czy aby na pewno?
Na to jak dobre będzie ujęcie składają się nie tylko parametry wykorzystanych przyrządów. Równie istotne jest prawidłowe uchwycenie momentu czy sceny, którą chcemy nagrać. To samo dotyczy montażu monitoringu CCTV w domu, na osiedlu czy w firmie. Aby upewnić się, że obszar widzenia kamery jest optymalny, niezbędne mogą okazać się podzielniki obrazu. To rozwiązanie pozwala na wychwytywanie kilku urządzeń rejestrujących, po czym widok z każdego z nich wyświetlany jest na jednym monitorze.
Każdy z nas z pewnością kiedyś spotkał się z takim zjawiskiem. Jest to widoczne na przykład w dyżurkach ochroniarskich. Wówczas staje się jasne, która z kamer ułożona jest pod nieodpowiednim kątem lub na złej wysokości. Mając tyle wizji na jednym ekranie z łatwością dopracujemy monitoring czy scenę filmową.
Te proste zabiegi pozwolą znacznie ograniczyć kłopoty związane z filmowaniem czegokolwiek. Nie ma tu mowy o feralnych ujęciach, przegrzaniu pamięci czy „martwym punkcie”, niezarejestrowanym przez żadną z kamer. Zajmując się poważnymi projektami filmowymi z pewnością warto rozważyć zakup tego typu urządzeń.