Zaledwie kilka lat temu na europejski rynek weszły pierwsze agregaty chłodnicze wykorzystujące CO2 zamiast szkodliwych dla środowiska fluorowęglowodorów. Dwutlenek węgla to naturalnie występująca substancja, która w znacznie mniejszym stopniu niż sztucznie pozyskiwane gazy cieplarniane zagraża naszemu ekosystemowi. Trend na ekologiczne rozwiązania szybko podchwyciło chłodnictwo przemysłowe i rozwiązanie początkowo przeznaczone dla małych obiektów komercyjnych, takich jak restauracje, czy stacje benzynowe, znalazło swoje zastosowanie na większych powierzchniach np. w supermarketach.
Poza wykorzystywaniem naturalnych czynników będących produktem odpadowym wielu procesów technologicznych, chłodzenie CO2 ma również inne zalety. Do niewątpliwych plusów tego rozwiązania należą rozmiary instalacji chłodniczych i mniejsze sprężarki, a co za tym idzie, finalnie minimalizujemy ilość odpadów. Układ ten jest też mniej wrażliwy na spadki ciśnienia oraz charakteryzuje się wysoką wydajnością przy temperaturze parowania poniżej 35 stopni Celsjusza. Wysoka skuteczność energetyczna, duży potencjał odzysku ciepła, możliwość zredukowania zużycia zasobów układu chłodniczego i niewielkie zużycie energetyczne to coś, co przekona również sceptyków, kierujących się głównie ekonomią.
Na rynku jest obecnie wiele firm, takich jak ta https://enreco.pl/, zajmujących się tematem chłodzenia CO2. W czasach, gdy bardzo dotkliwie zaczynamy odczuwać skutki degradacji środowiska naturalnego, trzeba postawić na rozwiązania sprzyjające Ziemi. Korzyści z tego odczuje nie tylko flora i fauna, ale również my i nasz portfel.